Rolety

Vonkajšie roletyExteriérové rolety sú veľmi obľúbeným spôsobom tienenia. Výhodou vonkajších plastových a hlinníkových roliet je nielen účinná ochrana proti nežiaducemu slnečnému žiareniu, ale aj ochrana okien pred poveternostnými vplyvmi.

Predokenné exteriérové rolety slúžia predovšetkým ako tieniaci prvok. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu vhodne dopĺňajú estetický vzhľad fasády. Ponúkajú však aj funkciu ochrany okien pred poveternostnými podmienkami, tlmia hluk a pôsobia ako bezpečnostný prvok proti vlámaniu. Významnou mierou prispievajú k zníženiu tepelných strát (až o 25 %). Predokenné rolety je možné použiť na všetky typy okien a dverí.

Podstatná časť rolety je tvorená pancierom, ktorý tvoria lamely vyrobené z rôznych druhov materiálov. Pri výbere materiálu panciera v prvom rade odporúčame prihliadať na funkčné vlastnosti lamiel a podľa toho vybrať vhodný materiál. Najvyšší tepelnoizolačný účinok jednoznačne zabezpečujú hliníkové lamely s polyuretánovou výplňou. Široký výber farebných prevedení je samozrejmosťou.

Praktická je aj kombinácia vonkajšej rolety a navíjacej protihmyzovej siete. V tomto prípade je navíjač siete umiestnený v spoločnom boxe s roletou a spoločná vodiaca lišta slúži na posuv siete aj rolety. Bežnou súčasťou exteriérových roliet je pohodlné motorické ovládanie s možnosťou skupinového riadenia a centrálnym či diaľkovým ovládaním. Motoricky ovládané vonkajšie rolety odporúčame aj z dôvodu zamedzenia vzniku tepelných mostov.

Krycí box rolety je vyrobený z ohýbaného hliníkového plechu a jeho predná odnímateľná časť slúži ako revízna klapka. Jeho veľkosť záleží na výške rolety a na skutočnosti, či v boxe bude umiestnená aj navíjacia sieť proti hmyzu.

Podstatnú časť rolety tvorí pancier, ktorý je upevnený na hriadeli o priemere  40 mm z pozinkovanej ocele. Lamely panciera sú vedené vo vodiacich lištách s tesnením, ktoré sú vyrobené z hrubostenného hliníkového profilu povrchovo upraveného práškovanou vypaľovanou farbou.  Na výber sú lamely vyrobené z plastu, z hliníka alebo z hliníka s polyuretánovou výplňou. Pancier je zakončený koncovou lištou z extrudovaného hliníka, ktorá je opatrená tesniacou gumou.

Rolety môžu byť ovládané manuálne (šnúrou , popruhom, prevodovkou, pružinovou protiváhou) alebo motoricky pomocou rôznych typov ovládačov.

- Pri ovládaní šnúrou je guľatá šnúra vtiahnutá do pružinového navíjača s brzdou, ktorá umožňuje zafixovanie panciera v požadovanej polohe.
- V prípade ovládania páskou o šírke 14 mm je páska takisto v pružinovom navíjači s brzdou podobne ako šnúra.  U pancierov s vyššou hmotnosťou (nad 12 kg) je možné šnúru aj pásku ovládať pomocou kľukového navíjača.
- V prípade ovládania kľukou je vo vnútri boxu umiestnená prevodovka s vyvedením na rám okna. Spúšťanie a vyťahovanie sa vykonáva pomocou zalamovanej kľuky.
- V prípade motorického ovládania je motor umiestnený v navíjacej hriadeli. Napájanie 230 V, príkon 70 – 160 W. Kábel pri mechanických motoroch je pevnou súčasťou motora  a nie je vymeniteľný. Pri motoroch do hriadele 50 – 60 mm je možné kábel vymeniť. Motor je opatrený tepelnou poistkou, ktorá pri dosiahnutí určitej teploty motor vypne, aby nedošlo k jeho prehriatiu.kuchyne, kuchynské linky montáž kuchyne, montáž kuchynskej linky šatniky, vstavané skrine Sima-mont, montaž kuchynských liniek

Copyright (c) 2012 www.montaz-kuchyne.sk | All rights reserved montaz-kuchyne.sk | Montáž kuchyne, Montáž kuchynskej linky

Beží na SL, webdesign 4all.sk